Gator Greats

Name Sport Year Inducted
Tommy Aaron Golf 1969
Fred Abbott Football 1988
Judy Acker-Smith Tennis 1993
Chic Acosta Swimming & Diving 1985
Carlos Alvarez Football 1986
Leah Kirklin Anderson Track & Field 2010
Neal Anderson Football 1995
Reidel Anthony Football 2009
Nicole Arendt Tennis 2001
Trace Armstrong Football 2000
Bobby Barnes Football/Baseball 1988
John Barrow Football 1968
Erin Baxter Soccer 2009
Andy Bean Golf 1978
Frank Beard Golf 1969
Craig Beardsley Swimming & Diving 1994
Nekita Beasley (Epps) Track & Field 2018
Jim Beaver Football 1986
Cecil Beck Football/Track & Field 1984
Jack Beckwith Football 1984
Doug Belden Tennis/Football 1969
Kerwin Bell Football 1997
Camilo Benedetti Golf 2015
Bruce Bennett Football 1968
Leroy Red Bethea Football 1986
Matt Bonner Basketball 2015
Quientella Bonner Basketball 1998
Jim Borland Swimming & Diving 1969
Ernest Goof Bowyer Football 1985
Keith Brantly Track & Field 2004
Scot Brantley Football/Baseball 1990
Corey Brewer Basketball 2017
Jillian Alexander Brower Tennis 2002
Alex Brown Football 2012
Beaufort Brown Track & Field 1989
Harold C. Chap Brown Tennis 1996
Lomas Brown Football 1995
Tami Bruce Swimming & Diving 2005
Carl Brumbaugh Football 1969
Caroline Burckle Swimming & Diving 2018
Greg Burgess Swimming & Diving 2016
Dawn Buth Tennis 2011
Glenn Cameron Football 1984
Kevin Carter Football 2004
Bill Carr Football 1968
Rick Casares Basketball/Football 1969
Charles Casey Football 1968
Amy Caulkins Swimming & Diving 2006
Tracy Caulkins Swimming & Diving 1994
Rainey Cawthon Football 1984
Matthew Cetlinski Swimming & Diving 1997
Don Chandler Football 1969
Wes Chandler Football 1989
Billy Chase Football 1983
Hazel Clark Riley Track & Field 2012
Haygood Clarke Football 1973
Kerron Clement Track & Field 2016
Ben Clemons Basketball 1984
Harry Coe Baseball 1982
Cris Collinsworth Football 1991
Jane Collymore Volleyball 2016
Doug Corbett Baseball 1996
Bill Corry Football 1982
Mike Cotton Track & Field 2009
Clyde Crabtree Football 1976
Jill Craybas Tennis 2008
Dan Cross Basketball 2006
Aury Cruz Volleyball 2014
Brad Culpepper Football 2001
Curt Cunkle Basketball 1988
Joe D'Agostino Football 1987
Karen Davies Golf 2000
Jeff Davis Wrestling 2013
Judd Davis Football 2011
Andrew DeClercq Basketball 2020
Steve DeLaTorre Football 1993
Frank Dempsey Football 1971
Guy Dennis Football 1969
Chris DiMarco Golf 2002
Tom Dioguardi Swimming & Diving 1973
Dwayne Dixon Football 1997
Chris Doering Football 2006
Cissie Donigan Tennis 2006
Phil Drake Swimming & Diving 1969
Jimmy DuBose Football 1987
Page Dunlap Golf 1998
Larry Dupree Football 1968
Tommy Durrance Football 1988
Scott Dykehouse Track & Field 1992
David Eckstein Baseball 2007
Bob Emrick Basketball 2011
Mark Everett Track & Field 2001
Matt Every Golf 2017
Andrea Farley Tennis 2004
Beth Farmer-Lusnia Track & Field/CC 2015
Rex Farrior Football/Baseball 1971
Forest "Fergie" Ferguson Football 1984
Don Fleming Football/Baseball 1969
Josh Fogg Baseball 2013
Bobby Forbes Football 1978
Danielle Fotopoulos Soccer 2008
Shaune Fraser Swimming & Diving 2020
Michelle Freeman Track & Field 2011
Stephanie Freeman (Echarte) Soccer 2018
Geoff Gaberino Swimming & Diving 1996
Larry Gagner Football 1968
David L. Galloway, Sr. Football 1994
Brian Gay Golf 2010
Jenny Gladding Softball 2014
Aycan Gokberk Volleyball 2007
Max "Goldy" Goldstein Football 1989
Ellis Goodloe Track & Field 1986
Alexis Gordon Tennis 2017
Julie Gorman Swimming & Diving 2000
Bobby Joe Green Football 1968
Jacquez Green Football 2017
Sammy Green Football 2003
Taurean Green Basketball 2019
Rex Grossman Football 2013
Kristen Guise Gymnastics 2012
Nicole Haislett Swimming & Diving 2004
Susan Halfacre Swimming & Diving 1991
J. Pappa Hall Football/Track & Field 1969
Mal Hammack Football 1969
Phillip Hancock Golf 1992
Dudley Hart Golf 2003
Percy Harvin Football 2019
Udonis Haslem Basketball 2012
Mike Heath Swimming & Diving 1996
Vel Heckman Football 1968
Brooks Henderson Basketball 2000
Heidi Hertz Sweet Track & Field 1993
Jill Hetherington Tennis 1999
Riko Higashio Golf 2013
Ike Hilliard Football 2009
Joe Hobbs Basketball/Baseball 1973
Michael Holloway Track & Field 2003
Rogers 'Tiger' Holmes Swimming & Diving 1986
Al Horford Basketball 2017
Billy Horschel Golf 2019
Anita Howard Track & Field 2007
Marcelino Huerta, Jr. Football 1983
Charles Hunsinger Football 1969
Randy Jackson Football 1975
Tammy Jackson Basketball 1995
Willie Jackson, Jr. Football 2008
Brandon James Football 2020
John James Football 1978
Benavia Jenkins Volleyball 2017
Kisha Jett Track & Field 2019
John Joca Box 1982
Alonzo Johnson Football 2002
Ellis Johnson Football 2007
Edgar Jones Basketball/Football 1968
James Jones Football 1998
Ron Jourdon Track & Field 1973
Tommy Kearse Golf 1969
Matt LaPorta Baseball 2017
Lynn McDonnell Keefe Gymnastics 2003
Gary Keller Basketball 1969
Patrick Kennedy Swimming & Diving 2008
Mariam Kevkhishvili Track & Field 2020
Gary Koch Golf 1978
Bill Kynes Football 1981
Jimmy Kynes Football 1976
Charles LaPradd Football 1968
Renee Laravie-Kelly Swimming & Diving 1993
David E. Larson Swimming & Diving 1994
Burton Lawless Football 1978
David Lee Basketball 2016
Jessica Lehnhoff Tennis 2016
Larry Libertore Football 2005
Kristen Linehan (Omli) Swimming & Diving 2018
David Little Football 1991
Jerry Livingston Swimming & Diving 1971
Ryan Lochte Swimming & Diving 2016
Buford Long Basketball/Football/Track & Field 1969
Nicole McCray-Thorn Volleyball 2015
Wilber Marshall Football 1994
Lynn Matthews Football 1968
Shane Matthews Football 2002
Walter Mayberry Football 1982
Steve McBride Swimming & Diving 1971
Angie McGinnis Volleyball 2018
Jack McGriff Track & Field 1984
Lee McGriff Football 1991
Perry McGriff Football/Baseball 1969
Mark McKee Swimming & Diving 1991
Timothy McKee Swimming & Diving 1987
Graham McKeel Football 1983
Mimosa McNerney Swimming & Diving 2011
Andy McPherson Swimming & Diving 1995
Steve Melnyk Golf 1973
Mark Merklein Tennis 2005
Albert Mestre Swimming & Diving 1998
Melissa Miller Gymnastics 1999
Mike Miller Basketball 2016
Tony Miller Basketball 1989
DeLisha Milton BB 2007
Victor R. Miranda Football 1987
Hamid Mirzadeh Tennis 2020
Dennis Mitchell Track & Field 2005
Heather Mitts Soccer 2013
Fred Montsdeoca Football/Baseball 1983
Nat Moore Football 1978
Tom Moore Baseball 1969
Cheryl Morley Golf 2009
Jeff Morrison Tennis 2012
John Morton Track & Field 1975
Bob Murphy Golf 1971
Dennis Murphy Football 2008
Ricky “TheRocket” Nattiel Football 1998
Armistead Neely Tennis 1969
Reggie Nelson Football 2018
Stacey Nelson Softball 2019
Anthony Nesty Swimming & Diving 2002
Robert Ark Newton Basketball/Football 1996
Megan Neyer Swimming & Diving 1996
Stephanie Nickitas Tennis 2012
Joakim Noah Basketball 2017
Andy North Golf 1975
Jason Odom Football 2010
Louis Oliver Football 2000
Ralph Ortega Football 1978
Andy Owens Basketball 1978
Phillip D. O'Connell Box 1982
Justin O’Neal Tennis 2014
Greg Ouellette Tennis 2019
Richard A. "Dick" Pace Basketball/Football/Baseball 1987
Murriel Page Basketball 2009
Bernie Parrish Football 1969
Pat Patchen Football 2003
Wayne L. Peace Football 2000
Mike Pearson Football 2013
James Ray Perkins Swimming & Diving 1992
Carl E. "Tootie" Perry Football 1992
Lou Pesce Baseball 1986
Mike Peterson Football 2011
R.G. 'Bob' Pitman Basketball/Baseball 1982
Earl Poucher Track & Field 1969
Jamie Pressly, Jr. Tennis 1976
James Pringle Track & Field 1992
Carlos Proctor Box 1985
Dave Ragan Golf 1969
A.W. Ramsdell Football/Basketball 1971
Keiwan Ratliff Football 2014
Lisa Raymond Tennis 2003
John Reaves Football 1985
Eddie Reese Swimming & Diving 1988
Errict Rhett Football 2005
Deb Richard Golf 1995
Huey Richardson, Jr. Football 2003
Q.I. Roberts Baseball 1984
Ted Robinson Swimming & Diving 1969
Colleen Rosensteel Track & Field 2014
Jim Rountree Football 1971
Barry Russo Swimming & Diving 1973
Chelsey Sakizzie Softball 2008
Doug Sanders Golf 1969
LaMar Sarra Basketball/Baseball 1982
Elfi Schlegel Gymnastics 1997
Candice Scott Track & Field 2015
Jim Shaffer Tennis 1973
Tom Shannon Football/Baseball 1982
Lito Sheppard Football 2018
Dale Van Sickle Football 1968
Dan Sikes Golf 1969
Jackie Simpson Football 2001
Rudy Simpson Baseball 1990
Emmitt J. Smith, III Football 1999
Larry Smith Football 1969
Christopher Snode Swimming & Diving 1993
Brandon Spikes Football 2020
Gemma Spofforth Swimming & Diving 2020
Steve Spurrier Football 1968
Gudula Staub Volleyball 2004
Shaun Stafford-Beckish Tennis 1999
Mike Stanley Baseball 2014
Shelly Steely Track & Field 2006
Mac Steen Football 2004
Haywood Sullivan Football/Baseball 1969
John Symank Football 1969
Steve Tannen Football 1973
Hans Tanzler Basketball 1985
Earle "Dummy" Taylor Football 1997
Fred Taylor Football 2010
Tim Tebow Football 2020
Jenny Manz Theis Volleyball 2010
Dara Torres Swimming & Diving 1999
Burt Touchberry Basketball/Baseball 1987
Allen Trammell Football 1973
Richard Trapp Football/Baseball 1982
Kathy Treible Slaton Swimming & Diving 1995
Blanchard Tual Swimming & Diving 1978
Ms. Alice Tym Tennis 1981
Bill Tym Tennis 1975
Chrissy Van Fleet Gymnastics 2013
Camilo Villegas Golf 2015
Henry Wadsworth Track & Field 1969
Neal Walk Basketball 1969
Ion "Speedy" Walker Basketball/Football 1989
Josh Walker Track & Field 2018
Abby Wambach Soccer 2012
Wm J.'Bumper' Watson Track & Field 1969
Mary Wayte Swimming & Diving 1998
Fred Weary Football 2019
Becki Wells Track & Field 2019
Craig White Swimming & Diving 1969
Donna Horton White Golf 1978
Brad Wilkerson Baseball 2010
Bruce Williams Swimming & Diving 1975
Chip Williams Basketball 1995
David Williams Football 1999
Jarvis Williams Football 2001
John L. Williams Football 1997
Ronnie Williams Basketball 1996
Dale J. Willis Baseball 1976
Sophia Witherspoon Basketball 2005
Ann Woods-Smith Gymnastics 1994
Lawrence Wright Football 2007
Danny Wuerffel Football 2006
Jim Yarbrough Football 1975
Sarah Yohe Soccer 2014
Jack Youngblood Football 1973
Jeff Zimmerman Football 2016
David Zubero Swimming & Diving 2002
Martin Zubero Swimming & Diving 2001
Stephanie Zunich-Donley Swimming & Diving 2015
Gator Boosters
Florida Gators
UF Alumni Association
University of Florida